Apel za pomoć: Razotkrivanje taktika u svezi s duhanskim i nikotinskim proizvodima (engl. Unmasking the appeal: Exposing industry tactics on tobacco and nicotine products).
Ovogodišnja kampanja Svjetske zdravstvene organizacije ima za cilj razotkriti suptilne strategije koje duhanska i nikotinska industrija koristi kako bi svoje štetne proizvode učinila primamljivima - posebno mladima.
Korištenje nikotinskih proizvoda poput elektroničkih cigareta, grijanog duhana i nikotinskih vrećica raste među mladima. Procjenjuje se kako je 2022., 12,5% adolescenata u europskoj regiji koristilo elektroničke cigarete, u usporedbi sa samo 2% odraslih. U nekim zemljama korištenje elektroničkih cigareta među školskom djecom bilo je 2-3 puta veće od pušenja cigareta, što naglašava zabrinjavajući trend koji zahtijeva hitno djelovanje.
U cilju zaštite javnog zdravlja, Svjetska zdravstvena organizacija zalaže se za snažniju politiku prema ograničavanju duhanskih i nikotinskih proizvoda. Razotkrivanjem strategija duhanske i nikotinske industrije, Svjetska zdravstvena organizacija nastoji skrenuti pažnju i podići svjesnost ljudi o tim štetnim taktikama koje duhanska i nikotinska industrija čine kako bi duhanske i nikotinske proizvode učinile privlačnijima.
Unatoč značajnom napretku u globalnoj kontroli duhana, duhanska i nikotinska industrija prilagođava svoje strategije, a sve kako bi privukle i zadržale potrošače i ostvarile profit te sada ciljaju na ranjive skupine, posebno mlade.
Uobičajene taktike duhanske i nikotinske industrije uključuju:
§ Upotrebu raznih aroma i aditiva radi pojačavanja okusa i prikrivanja oštrine duhana i kako bi se povećala njegova privlačnost;
§ Ciljani marketing tj. korištenje elegantnog dizajna, atraktivne ambalaže i digitalnih medijskih kampanja za glamurozno predstavljanje u stvari štetnih proizvoda;
§ Obmanjujući dizajn proizvoda odnosno stvaranje proizvoda koji nalikuju slatkišima ili igračkama, a kojima se izravno obraćaju djeci i adolescentima kako bi ih privukli za konzumiranje štetnog duhana i nikotina.
Ove taktike ne samo da potiču početak korištenja, već i kompliciraju prestanak pušenja te tako povećavaju rizik od ovisnosti i dugoročnih zdravstvenih posljedica.
Svjetski dan nepušenja 2025. predstavlja još jednu priliku kako bi Svjetska zdravstvena organizacija i zagovornici javnog zdravstva iz cijelog svijeta razotkrili štetne strategije koje održavaju korištenje duhanskih i nikotinskih proizvoda te time podigli svjesnost i ojačali kolektivnu predanost zdravim navikama i zdravijoj budućnosti.
Više o tome na:
https://www.youtube.com/watch?v=WxyFGlkdRDA