Zavod za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije, Trg Tomislava dr. Bardeka 10/10, 48000 Koprivnica
Telefon:
048
655
110
, Fax:
048
655
102
E-mail: info@zzjz-kkz.hr
s
Naslovna
O nama
Vizija, misija i ciljevi
Uloga
Povijest
Ustrojstvo
Službe
Služba za mikrobiologiju
Analiza uzoraka
Biološka kontrola sterilizacije
Upute za uzimanje i slanje uzoraka
Služba za epidemiologiju
Cijepljenje
Zdravstveni odgoj osoba
Sanitarna iskaznica
HACCP
Pripravnost
Služba za javno zdravstvo i socijalnu medicinu
Zdravstvena statistika
Centar za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti
Sprječavanje i rano otkrivanje raka
Služba za školsku medicinu
Cijepljenje
Pregledi
Zdravstveni odgoj
Savjetovališni rad
Služba za zdravstvenu ekologiju
Ispitivanje mikrobiološke čistoće objekata
Ispitivanje voda
Ispitivanje namirnica
Ispitivanje predmeta opće uporabe
Služba za zajedničke poslove i gospodarstvo
Usluge
Cijepljenje
Sanitarne iskaznice
Zdravstveni odgoj osoba
Upute za uzimanje mikrobioloških uzoraka
HACCP
Ispitivanje zdravstvene ispravnosti
Centar za zaštitu zdravlja i prevenciju ovisnosti
Savjetovališta
Nacionalni programi ranog otkrivanja raka
Publikacije
Stručne publikacije
Statističke publikacije i godišnji izvještaji
Zdravstveni časopisi
Edukativni materijal
Monografija
Zaštita podataka
Linkovi
Kontakti
Novosti
22. ožujak DAN VODA - Zavod za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije
22. ožujak DAN VODA
KAKVU VODU PIJEMO?
Kakvoća vode u Koprivničko-križevačkoj županiji
Kakvoća vode i društveno-gospodarski razvoj usko su povezani. Osiguravanje i održavanje kvalitetne vode za piće ključni je faktor za održavanje kvalitete života ljudi. Za opskrbu pitkom vodom najvažniji i najizdašniji izvor je najčešće podzemna voda. Područja koja raspolažu većim količinama kvalitetne podzemne vode, svojim neprestanim radom i razvojem održavaju kvalitetu ili je poboljšavaju, mijenjaju stvarnost podizanjem kvalitete života i sebi i budućim generacijama. Iako predana milenijskim ciljevima, EU odnosno međunarodna zajednica još uvijek je daleko od ostvarivanja svog cilja jer veliki dio svjetskog stanovništva i dalje je uskraćen za sigurnu, kvalitetnu i zdravstveno ispravnu vodu.
Ulaskom Hrvatske u EU te usklađivanjem naših standarda Europskim, dužnost nam je zaštiti kvalitetu vode zbog zdravlja stanovništva. No, to traži angažman svih zainteresiranih strana, od pojedinaca i lokalnih zajednica do cijelog civilnog društva. Hitno je potrebno pojačati istraživanje, praćenje i procjenu kvalitete vode kako na svjetskoj tako i na regionalnoj ili lokalnoj razini. Znanstveni nalazi istraživanja trebaju doprinijeti valjanom oblikovanju i provedbi politike gospodarenja vodama. S obzirom da posjedujemo znanja i vještine gospodarenja vodama, važna je još i volja.
Koprivničko-križevačka županija prepoznala je da život i blagostanje ljudi ovisi o sadašnjem ponašanju. Svjesni smo da osim rastućeg broja izvora onečišćenja i učinci klimatskih promjena poput učestalih dugih razdoblja poplava i suše, predstavljaju dodatan izazov za kvalitetu vode. Povećanje proizvodnje i snažan rast industrije, povećan intenzitet poljoprivrede i urbanizacija imaju za posljedicu odlaganje teških metala, organskih toksičnih spojeva ili agrokemikalija koje u konačnici mogu završiti u podzemnoj vodi.
Sve utjecaje možemo procijeniti utvrđivanjem kakvoće vode. Samo analize mogu biti dokaz stvarnog stanja. Još prije nekoliko godina na području Korpivničko-križavačke županije nije bilo iscrpnih ispitivanja koja bi redovito pokazala kakvoću sirove vode, već su se provodila samo sporadična ispitivanja. Nije bilo snažnog dokaza za bogatsvo prirode ove županije. No, u skladu s Europskim propisima, ispituje se kakvoća podzemne sirove vode iz svih izvorišta i javnih vodoopskrbnih sustava naše županije kako bi dali odgovor na opće zadovoljstvo naših stanovnika.
Što je uopće kakvoća vode?
Kakvoću vode određuju njena fizikalno-kemijska i mikrobiološka svojstva. Ona su rezultat prirodnih i ljudskih utjecaja. Prirodna kakvoća vode određena je ispiranjem minerala iz stijena, atmosferskim procesima evapotranspiracije i depozicije soli i prašine, ispiranjem organskih tvari iz tla te hidrološkim faktorima. Nažalost, taj dar prirode, kvalitetna voda, može se onečistiti kemijski i mikrobiološki ljudskim aktivnostima, često našim nemarom. Mikrobiološka onečišćenja nerijetko su porijeklom iz kanalizacijskih sustava ili fekalnih izvora u seoskim naseljima dok su kemijska onečišćenja uglavnom posljedica razvoja industrije i poljoprivrede. U kojoj mjeri kakvoća vode ne šteti ljudskom zdravlju te se može koristiti kao voda za piće, može se utvrditi sukladnošću kakvoće s propisanim standardima. Standardi su osmišljeni tako da osiguravaju čistu i sigurnu vodu za ljudsku primjenu te štite ljudsko zdravlje.
Monitorinzi vode u Koprivničko-križevačkoj županiji
Višegodišnjim monitoringom naših izvorišta i javne vodoopskrbe sve do 2017. godine utvrđuju se fizikalno-kemijska i mikrobiološka svojstva vode na području Koprivničko-križevačke županije, provjerava se sukladnost s propisanim standardima, Pravilnicima, te procjenjuje rizik pojedinog izvorišta od onečišćenja a time i kakvoća vode kao rizik za ljudsko zdravlje populacije i okoliš. Broj stanovnika koji se snabdijeva iz izvorišta javne vodoopskrbe na području Koprivničko-križevačke županije je oko 80000 što je oko 65 % od ukupnog broja stanovništva. U uzorcima voda ispituje se 70 različitih fizikalno-kemijskih i mikrobioloških pokazatelja kao što su npr. Klor, pH vrijednost, elektrovodljivost, ukupna tvrdoća, anioni, kationi, teški metali, organski spojevi, detergenti, pesticidi, cijanidi, silikati itd. Te mikrobiološki pokazatelji kao što je E. Coli, uk. Koliformi, enterokoki, Pseudomonas aeruginosa, enterovirusi itd.
Rezultati ispitivanja pokazuju da je podzemna voda iz svih izvorišta naše županije Ivanščak-vodovod Koprivnica, Vratno i Trstenik-vodovod Križevci te Đurđevac vrlo visoke kakvoće te zadovoljava uvjete propisane standardima. Prema rezultatima ispitivanja jedini kemijski prirodni kontaminant je željezo koje se pojavljuje samo u izvorištu Delovi koje snabdijeva grad Bjelovar. Pretpostavlja se da je to posljedica geološke strukture tla koje je bogato solima željeza. No, deferizacijom se uklanja željezo te do potrošača dolazi zdravstveno ispravna voda.
Ostaje pitanje kvalitete plitkih bunara, privatnih ili javnih koji snabdijevaju preostalih 35 % stanovništva županije a vrlo često su zdravstveno neispravni. Kao najčešći uzrok pojavljuju se nitrati ili mikrobiološko onečišćenje. Mogući izvor su septičke jame i poljoprivreda pa je važno probuditi svijest o našim utjecajima na kvalitetu vode i o zdravom okolišu i borbi za njega. Preporuča se gdje god je moguće priključak na gradske vodovode kako bi svim stanovnicima županije bila osigurana zdravstveno ispravna voda koja je pod redovitim nadzorom županijskog Zavoda za javno zdravstvo. To bi pridonijelo i većoj kvaliteti života u županiji.
Možda je jasnije nego prije da ova županija raspolaže velikim količinama kvalitetne vode. Samo je treba još takvom i zadržati. Ako se sjetimo da s jedne strane život bez vode dovodi do strašne ljudske patnje, gubitka života i gospodarskih šteta i s druge strane stoljećima je zastupljena u umjetnosti, glazbi, slikarstvu, književnosti i filmu, ovo je pravovremeno upozorenje da je i dalje sačuvamo ovakvom kakva je sada jer briga za vodu tiče se svakog a ona nema alternative.
Piše: dr. Sc. Jasna Nemčić-Jurec, dipl. Ing.med.biokem.
Objavljeno: 22.3.2017.
NATRAG
Službe
Služba za mikrobiologiju
Služba za epidemiologiju
Služba za javno zdravstvo i socijalnu medicinu
Služba za školsku medicinu
Služba za zdravstvenu ekologiju
Služba za zajedničke poslove i gospodarstvo
Usluge
Posljednje novosti
Tuberkuloza u Koprivničko-križevačkoj županiji
14. ožu '25.
Bolesti koje prenose krpelji
14. ožu '25.
Peludna prognoza
13. ožu '25.
SVE NOVOSTI